niedziela, 3 marca 2013

Podróż do Korei Południowej - co warto wiedzieć ?

No tak temat dość skomplikowany ale postaram się go wam przybliżyć. No i oczywiście dodam , że jeśli nie jesteście pełnoletni to z poniższego planu nici . Oczywiście można w plan wliczyć opiekuna ale cennik się trochę zmieni.
1.Wiza :
  • Polscy obywatele nie muszą mieć wiz przy wyjazdach do Republiki Korei na okres do 90 dni.
  • Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy (dostępna na pokładzie samolotu lub na lotnisku). Urzędnik imigracyjny może zapytać o cel podróży, prosić o wskazanie źródeł finansowania (jeżeli nie wynika to z przedstawionych dokumentów) czy o okazanie biletu powrotnego. Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu.
  • Od 1.01.2012 roku obowiązuje system biometrycznej identyfikacji, polegający na obowiązkowym pobieraniu odcisków palców oraz dokonaniu zdjęcia twarzy podczas przekraczania granicy. Z wymogu poddania się tej procedurze zwolnione są osoby poniżej 17 roku życia, urzędnicy zagranicznych rządów i organizacji międzynarodowych, wraz z towarzyszącymi im członkami rodzin oraz osoby zaproszone przez szefów koreańskiej administracji centralnej.
  • ( źródło http://www.transazja.pl/wiza/Korea_Poludniowa) 

2. Ceny podróży (1 won to około 30 gr): Jeśli jest to wycieczka zorganizowana zapłacicie około 5,5- 7 tys. zł za ok. 8 dni. Jeśli jednak sami chcecie wyruszyć w taką podróż koszty przedstawiają się następująco :
*Środki transportu :
- 2,5 tys-4 tys ( ceny zależne od terminu) Lot samolotem w obie strony z przesiadką w Amsterdamie.
- autobusy - jeśli macie bilet gotowy do zeskanowania to wyniesie was około 900 wonów a jeśli nie to zapłacicie około 1000 wonów.
- metro- należy kupić kartę za około 1000-2000 wonów , która będzie waszym biletem , który jest ważny przez kilka lat. Przy wpłatomacie wrzucasz na kartę dowolną ilość pieniędzy ( od 1000 wonów). Przy wejściu skanujesz kartę i odejmuje ci z niej 900 wonów. Przy wyjściu robisz to samo i jeśli jechałeś nie daleko nic ci nie zdejmie jednak jeśli jechałeś dalej zdejmie dodatkowo 100-400 wonów. I tu najlepsze ten sam bilet obowiązuje do autobusu !!!
- Taksówki- niestety w tym temacie się nie orientuje.
*Nocleg:
-1 nocleg w hotelu od 200 do 1200 zł ( również zależy od lokalizacji , terminu itp.)
-Guesthouse - w zależności od pokoju... Możemy wybrać pokój dla z współlokatorami i wtedy wyjdzie nas około 40 zł za noc jednak jeśli będziecie chcieli sami mieszkać wyjdzie około 100-150 zł za noc.
* Wyżywienie - Warto wspomnieć , że w wielu sklepach woda jest darmowa ( co w Polsce jest nie do pomyślenia )
- w restauracjach, bufetach płacisz tylko za danie podstawowe czyli jeśli zamówiłeś sobie mięso to warzywa, ryż dostajesz gratis ;)
- jedzenie jest na ogół bardzo tanie ale bardzo smaczne ( co w Polsce czasem graniczy z cudem)
3. Komunikacja- wiele osób twierdzi , że Koreańczycy źle patrzą na turystów co wcale nie jest prawdą. Oni są po prostu nas ciekawi . Oczywiście należy uważać na rzeczy , które mogą być odebrane jako nietakt , ale na ogół nie ma z tym problemu. Ważna informacja - bardzo,bardzo,bardzo niewielka grupa osób zna angielski i jest na 98 % pewne , że wy ich nie spotkacie. Więc lepiej nauczyć się tych paru zdań po koreańsku niż później przez pół godziny pytać się o drobiazgi ;)
No więc to jest mój mały niezbędnik z ,którym każda wybierająca się do Korei Płd. osoba powinna się zapoznać. Koszty nie są wcale małe dla przeciętnego Polaka. Powiem wam , że analizując zarobki  i kursy walut osób z np.  Anglii, Ameryki mogę be wątpienia stwierdzić , że dla nich takie wakacje nie będą jakimś bardzo strasznym obciążeniem tak jak dla nas Polaków.
Mam nadzieje , że się przydadzą moje informacje i na koniec zdjęcie Seulu ;) 
  • (Zastrzegam sobie prawa do artykułów bez podania źródła  i osobistych zdjęć na tym blogu)


    Czar AzjiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Gorąco zachęcam do komentowania (=^・ェ・^=)